بسم الله الرحمن الرحیم

خبرگزاری پانا اولین و تنها خبرگزاری دانش‌آموزی در جهان است که خرداد ۱۳۸۱ تاسیس شد و فعالیت خود را به طور رسمی در تابستان ۱۳۸۲ به صورت پایگاه اطلاع‌رسانی آغاز کرد.

خبرگزاری پانا (PANA) مخفف عبارت Pupils Association News Agency به معنای «خبرگزاری کانون دانش‌‌آموزان» است که به صاحب امتیازی سازمان دانش آموزی وابسته به وزارت آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران و با هدف فعالیت رسانه‌ای حرفه‌ای و همچنین آموزش و مشارکت دانش‌‌‌آموزان در فرایند خبر و امر اطلاع‌رسانی فعالیت می‌کند.

پانا در مهر ۱۳۹۱ مجوز خبرگزاری را از هیات نظارت بر مطبوعات و خبرگزاری‌ها دریافت کرد.

هم‌اکنون پانا با تحت پوشش قراردادن و آموزش بیش از صدها دانش‌آموز، توانسته شعبات خود را در سازمان دانش‌آموزی استانهای سراسر کشور راه‌اندازی و اخبار فرهنگی، آموزشی، سیاسی، اجتماعی، ورزشی و اقتصادی استانها را انعکاس دهد.

امید است با توکل به خداوند متعال و با تلاش روزافزون، این خبرگزاری سیر تعالی به خود گیرد.

اهداف، سیاستها و اولویتهای خبرگزاری پانا

 • پوشش اخبار حوزه دانش‌آموزی و آموزش و پرورش
 • نگاه تحلیلی و آسیب‌شناسانه به مسائل ایران
 • سرعت و دقت در انتشار اخبار
 • اتخاذ مشی مبتنی بر اعتدال و انصاف
 • توجه به مخاطب و ایجاد اعتماد پایدار بین رسانه و مخاطب
 • صداقت و امانت‌داری در انتشار اخبار
 • کمک به آموزش خبرنگاری دانش آموزی

 

دفاتر و رابطان استانی و مناطق

خبرگزاری پانا در هر استان و منطقه یک نمایندگی دارد که در سازمان دانش آموزی مستقر می‌باشد. همچنین دانش آموزان علاقمند به کار خبرنگاری پس از حضور در دوره‌های آموزشی می‌توانند به عنوان خبرنگار پانا فعالیت داشته باشند.

 

منشوراخلاق رسانه‌ای و حرفه‌ای‌ خبرگزاری پانا

 

خبرگزاری پانا علاوه بر آنکه خود را ملزم به رعایت قانون مطبوعات و سایر قوانین مرتبط با فعالیت‌های رسانه‌ای می‌داند، منشور اخلاقی‌ای را با هدف تعمیق ارزش‌های اخلاقی (دینی، عرفی و حرفه‌ای) در فضای رسانه‌ای جمهوری اسلامی و در چهار محور ۱- عدالت‌گرایی ۲- صداقت ۳ – قانون‌گرایی ۴- مسئولیت پذیری، برای خود تعریف کرده و همه همکاران خود را متعهد و ملزم به رعایت آن می‌داند.

بر مبنای این میثاق‌نامه داخلی، همه نیروهای خبرگزاری‌ پانا در همه سطوح متعهد می‌شوند که:

 

 1. از تخریب سایر رسانه‌ها، کارشکنی و رقابت‌های مخرب در میان سازمان‌های خبری، پرهیز و تعامل سازنده و هم‌افزا را پیگیری کنند.

 

 1. از سرقت ادبی، تحریف متن‌های اقتباس‌شده از منابع خبری در قالب نقل غیرمستقیم پرهیز نمایند.

 

 1. از ضبط مخفیانه مصاحبه‌ها پرهیز کنند و فایل صوتی و تصویری افراد را فقط پس از اعلام رضایت کتبی افراد منتشر کنند.

 

 1. حقوق شخصی افراد تحت مدیریت (نظیر حفظ اطلاعات شخصی، پرداخت حقوق و مزایا، بیمه و …) را مراعات کنند.
 2. از پذیرش هدایا و پاداش مادی غیرمتعارف پرهیز کنند.

 

 1. از نشر اطلاعاتی که شامل محتوای دروغ، شایعه پراکنی، تهمت، اهانت، فحاشی، تمسخر، هجو، افشای سر و اضرار به غیر باشد، جلوگیری کنند.

 

 1. از تضییع حقوق افراد و نقض حریم خصوصی و دامن‌زدن به اختلافات خانوادگی بپرهیزند.

 

 1. در صورت بروز خطا حتی بدون اعتراض فرد ذینفع، سریعا در جهت رفع آن بکوشند.

 

 1. با حضور در کلاس و کارگاه‌های آموزشی که توسط مدیریت خبرگزاری برنامه ریزی می‌شود، اطلاعات خود را درباره اطلاعات مختلف و حوزه‌های کاری به روز کنند.

 

 1. در انتخاب تیتر،‌ از اغواگری، بزرگنمایی غیرواقعی، استنباط غیرمنطبق با متن خودداری کنند.

 

 1. هیچ خبر و گزارشی را پیش از اطمینان کامل از صحت آن منتشر نمی‌کنند.

 

 1. چنانچه مصاحبه‌شونده یا مرجع خبر، درخواست عدم انتشار مصاحبه یا خبری را داشته باشد، آن را محترم بشمارند.

 

 1. از خبرنگاران خواسته می‌شود با سازمانها و ارگانهایی که تحت پوشش خبری خود دارند بدون مجوز کتبی سازمانی که در آن شاغل هستند،‌همکاری و مشارکت نداشته باشند.

 

 1. هر پاسخ شامل توضیح، تکذیب و نظایر آن را که از سوی افراد ذینفع واصل می‌شود، منتشر کنند و چنانچه قرار است به آن واکنشی نداشته باشند، کاملا مودبانه و محترمانه باشد.

 

 1. از هرگونه مونتاژ، تغییر و روتوش عکس که منجر به گمراهی، اغوا و سردرگمی مخاطب می شود، پرهیز کنند. همچنین

 

 1. از تصاویر آرشیوی که ممکن است مخاطب را به اشتباه بیندازند، خودداری کنند.

 

 1. چنانچه مبادرت به نظرخواهی یا نظرسنجی از مخاطبان خود می‌کنند، اسناد و مدارک مثبته را در صورت درخواست مخاطبان بهآنان ارائه کنند.

 

 1. از پذیرش هدایا و پاداش مادی غیرمتعارف پرهیز کنند.

 

 1. تولید محتوای صورت گرفته توسط سرویس‌های مختلف به هیچ عنوان نباید ارتباطی با بنگاه‌های اقتصادی یا نهادهایی خارج از خبرگزاری داشته باشد.

 

خاطرنشان می‌شود مدیریت خبرگزاری پانا نیز خود را موظف می‌داند از خبرنگاران خود که موارد فوق را کاملا رعایت کرده‌اند، در برابر اعتراض و شکایتهای حقوقی سازمانها یا افرادی که ممکن است مدعی شوند اخبار منتشرشده توسط آن خبرنگار به منافع آنها لطمه زده، در چارچوب مقررات دفاع می‌کند و در صورت لزوم، همکار خود را که موارد فوق‌الذکر را در انتشار خبر و مطلب رعایت نکرده باشد، مورد بازخواست قرار خواهد داد.

 

فعالیت در صفحات مجازی حق مسلم هر فردی است و نیروهای خبرگزاری پانا نیز از این قاعده مستثنی نیستند اما از همکاران خبرگزاری انتظار می‌رود بنابر وجدان اخلاقی و حرفه‌ای ، مطالبی را منتشر نکنند که برخلاف خط مشی خبرگزاری بوده و رویکرد آن تلقی شود؛ حتی اگر در صفحه شخصی‌شان خود را خبرنگار و نیروی خبرگزاری پانا هم معرفی نکرده باشند.

منبع: خبرگزاری پـانـا

آدرس: http://www.pana.ir/AboutUS